Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Biblioteka i Ośrodek Kultury w Piotrkowie Kujawskim

Obchody Roku Sienkiewiczowskiego w piotrkowskiej bibliotece

Utworzono dnia 29.11.2016

18 grudnia 2015 roku w swojej uchwale „Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, by w setną rocznicę śmierci oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości oraz idei zawartych w Jego książkach – przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości...”

W dniach 24 i 25 listopada br. BiOK uroczyście obchodził ten jubileusz w Gimnazjum w Piotrkowie Kujawskim, gdzie odbyły się lekcje biblioteczne poświęcone Nobliście. Pani dyrektor BiOK-u Joanna Kołodziejska powitała wszystkich przybyłych i przedstawiła cel spotkania. Następnie Pani Monika Kardacz, bibliotekarz z naszej biblioteki zaprezentowała pokaz multimedialny, który przybliżył postać i twórczość tego pisarza, nowelisty, publicysty i pierwszego polskiego laureata literackiej nagrody Nobla (1905r.).

Henryk Sienkiewicz urodził się 5 maja 1846 r. w Woli Okrzejskiej na Podlasiu. Zgodnie z wolą rodziców zdał na wydział lekarski, zrezygnował jednak z medycyny i podjął studia prawnicze, by w ostateczności przenieść się na wydział filologiczno – historyczny. Powieści Sienkiewicza przyniosły pisarzowi wielką popularność (m.in. „Ogniem i mieczem”, „Potop”, „Pan Wołodyjowski”), ale powieść „Quo Vadis” zrobiła zawrotną karierę nie tylko w Europie. Przetłumaczono ją na wiele języków, w tym: arabski, japoński czy esperanto. Nie sposób także nie wspomnieć o kobietach w życiu Sienkiewicza. Pięć kobiet, które zafascynowały pisarza nosiły imię Maria. Trzy z nich zostały jego żonami. Miał dwójkę dzieci: Henryka Józefa i Jadwigę Marię. Sienkiewicz zmarł 15 listopada 1916 roku w Vevey w Szwajcarii i tam został pochowany. Osiem lat później zwłoki pisarza zostały sprowadzone do kraju i pochowano je uroczyście w podziemiach Katedry św. Jana w Warszawie.

Po prezentacji uczniowie próbowali swoich sił w quizie – ze znajomości zekranizowanych powieści Sienkiewicza. Zwycięzcy zostali oczywiście nagrodzeni.

Druga część lekcji to „Narodowe Czytanie Quo Vadis”. Pani dyrektor przedstawiła ideę Narodowego Czytania, zainicjowanego w 2012r. przez ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, której głównym celem jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. Czytano już „Pana Tadeusza”, utwory Fredry, Trylogię i „Lalkę”. W tym roku lekturą Narodowego Czytania było „Quo vadis” i nasza biblioteka także włączyła się do tej akcji. Wśród rzymskiej scenerii słuchacze zostali „przeniesieni” do Rzymu za panowania Nerona. Ku naszej radości do czytania włączyli się również uczniowie, za co serdecznie dziękujemy.

Na koniec naszego spotkania zachęcaliśmy młodzież do odwiedzin biblioteki a także do czytania, które przynosi same korzyści – wzbogaca słownictwo, rozbudza wyobraźnię, podnosi poczucie własnej wartości, poprzez czytanie stajemy się mądrzejsi.

Dziękujemy Dyrekcji Zespołu Szkół i Placówek w Piotrkowie Kujawskim za udostępnienie sali, dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do realizacji naszej prezentacji, dziękujemy przybyłej młodzieży i nauczycielom za tak szerokie zainteresowanie.

                                                                                                                                         M.Kardacz

 

Obchody Roku Sienkiewiczowskiego

Utworzono dnia 30.11.2016, 16:08

Foto - Arch.Bibl.

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 212

W poprzednim tygodniu: 346

W tym miesiącu: 1206

W poprzednim miesiącu: 1101

Wszystkich: 46749

Godziny otwarcia Biblioteki i Ośrodka Kultury:

BIBLIOTEKA
pn. - 8.00 - 16.00
wt. - 8.00 - 16.00
śr. - 9.00 - 16.00
czw. - 8.00 - 16.00
pt. - 9.00 - 16.00
sb. - 9.00 - 13.00 (według harmonogramu)

OŚRODEK KULTURY
pn. - 7.30 - 15.30
wt. - 7.30 - 15.30 
śr. - 7.30 - 15.30 
czw. - 7.30 - 15.30 
pt. - 7.30 - 15.30 
sb. - wg harmonogramu zajęć i wydarzeń
nd. - wg harmonogramu wydarzeń

Programy - Projekty