Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Biblioteka i Ośrodek Kultury w Piotrkowie Kujawskim

Spotkanie podróżnicze - Macedonia i Kosowo

Utworzono dnia 13.11.2017

Dnia 7.11.2017r. po raz kolejny odbyła się fotorelacja pana Radosława Kożuszka, tym razem o Macedonii i Kosowie. Macedonia to państwo leżące w Europie południowej, powstałe po rozpadzie Socjalistycznej Federacji Republiki Jugosławii, leżące na Półwyspie Bałkańskim. Stolicą jest miasto Skopje, a język urzędowy to język altański. To kraj górzysty i wyżynny o klimacie podzwrotnikowym. Lata są tutaj upalne, a zimy śnieżne i mroźne. Macedonia posiada światowej klasy zabytki i niezwykłe cuda natury.

Do największych atrakcji turystycznych Macedonii należy:

  • Kanion Matka – to obszar 5000 ha, na którym znajdują się liczne kościoły i piękne jaskinie;

  • Ochryda to miasto na zboczach Gór Galiczicy nad Jeziorem Ochryda. Liczne zabytki, skarby architektoniczne i przyrodnicze zapewniały mu miejsce na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oprócz tego to jedno z najstarszych miast Europy. Patronem jest Klemens Ochrydzki, uczeń Cyryla i Metodego;

  • Jezioro Ochrydzkie o krystalicznym wyglądzie, to najgłębsze i najstarsze jezioro w Europie;

  • Skopje – na głównym placu tego miasta stoi pomnik Aleksandra Wielkiego, o którego toczy się wieczny spór z Grekami. Dlatego też nazwano go ,, Jeźdźcem na koniu". To miasto z licznymi pomnikami, muzeami, teatrami. Ulice pełne są bazarów, barów, klubów, hosteli. Nocą miasto rozświetlają liczne neony. Z jednej strony nowoczesność, z drugiej budynki powstaja budynki przywołujące historię. Skopje to miasto trzęsień ziemi. Ostatnie, które dokonało strasznych zniszczeń było w 1963 roku. By mieszkańcy nigdy o tym nie zapomnieli wskazówki zegara na budynku starego dworca zatrzymały się na zawsze na godzinie 5:17 (godzinie trzęsienia ziemi). Kamienny most to najstarszy zachowany most w stolicy, pochodzi z czasów osmańskich. W tym mieście znajduje się Muzeum Matki Teresy, która naprawdę nazywała się Agnes Gonxha Bojaxhiu pochodziła z albańskiej rodziny kupców. Wyjechała do Irlandii, następnie rozpoczęła nowicjat w Indiach i tam zmarła.

Przysmaki Macedonii – to typowa kuchnia bałkańska: różne gatunki mięs, baranina, jagnięcina, ryby słodkowodne np. pstrągi, dodatki stanowią sosy na bazie jogurtów. Większość potraw grillowana lub pieczona. Uwielbiają: pljeskowicę ( rodzaj burgera) i sałatkę szopską ( ogórek, pomidor, cebula, papryka, słony ser i oliwa), kebab i burek ( ciasto francuskie nadziewane serem, grzybami lub mięsem) jedzone na pierwsze śniadanie. Desery to np. chałwa, francuskie ciasto z dodatkiem miodu, orzechów włoskich, bakalii. Pija się tutaj rakiję czyli owocową wódkę i piwo skopsko.

Orócz Macedonii zwiedziliśmy jeszcze Kosowo, najmłodszy kraj w południowej Europie ze stolicą w Prisztinie. Językiem urzędowym jest albański i serbski. Obiekty sakralne: cerkwie, meczety, katedry - to dla mieszkańców Kosowa bardzo ważne zabytki.

Miasto posiada deptaki i katedrę Matki Teresy. Choć Matka Teresa urodziła się w Skopje to władze Kosowa ogłosiły Ją rodowitą obywatelką Kosowa.

Najsłynniejszy pomnik – napis NEW BORN wzniesiony w 2008 roku w chwili ogłoszenia przez Kosowo niepodległości.

Biblioteka Narodowa stanowi bardzo orginalny i niepowtarzalny styl, dach budynku pokrywa 99 kopuł stylizowanych na qeleshe (tradycyjne albańskie nakrycie głowy), ściany budynku pokrywa metalowa siatka.

Kuchnia kosowska zawiera liczne potrawy tureckie: kebaby, manti ( pierożki faszerowane mięsem podawane z jogurtem), dania z jagnięciny, cielęciny z dodatkiem smażonej papryki i najlepszą w Europie kawą.

Na zakończenie spotkania uważni słuchacze tradycyjnie wzięli udział w konkursie i zostali oczywiście nagrodzeni. Bardzo dziękujemy panu Radosławowi Kożuszkowi i przybyłym Gościom.




                                                                                        M Kardacz

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 120

W poprzednim tygodniu: 306

W tym miesiącu: 24

W poprzednim miesiącu: 1070

Wszystkich: 47896

Godziny otwarcia Biblioteki i Ośrodka Kultury:

BIBLIOTEKA
pn. - 8.00 - 16.00
wt. - 8.00 - 16.00
śr. - 9.00 - 16.00
czw. - 8.00 - 16.00
pt. - 9.00 - 16.00
sb. - 9.00 - 13.00 (według harmonogramu)

OŚRODEK KULTURY
pn. - 7.30 - 15.30
wt. - 7.30 - 15.30 
śr. - 7.30 - 15.30 
czw. - 7.30 - 15.30 
pt. - 7.30 - 15.30 
sb. - wg harmonogramu zajęć i wydarzeń
nd. - wg harmonogramu wydarzeń

Programy - Projekty